
MIR V NEMIRU: MODROST BHAGAVADGITE
8-tedensko popotovanje skozi zgodovino in filozofijo joge, kot ju srečamo v Bhagavadgiti in komentarjih, v teoriji (predavanja), praksi (meditacija) in dialogu (pogovori z udeleženci)
Kako sredi nemira sveta najti in ohranjati neomajni notranji mir in ravnovesje? Je mogoče okušati trajno radost, ne da bi zanikali boleče vidike obstoja? Kako ravnati v neizprosnih okoliščinah, v katerih se zdi, da dobrih izbir sploh ni?
Na ta velika večna vprašanja, ki so pestila ljudi od pradavnih dni, odgovarja priljubljena staroindijska modrostna pesnitev Bhagavadgita (Gospodova pesem). Dvogovor med obupanim bojevnikom Ardžuno in bogom Krišno se odvija na bojnem polju ob začetku okrutne vojne. Te okoliščine po mnenju številnih interpretov simbolizirajo pogovor med posameznikovo osebnostjo (egom) in nadosebnim spoznanjem (notranjo modrostjo, bogom, presežnim) na bojnem polju življenja, s katerega ni mogoče pobegniti in ki je neizbežno torišče ter igrišče številnih silnic. Modrost Bhagavadgite odstira globlji vpogled v naravo kozmosa, odpira širšo, prostranejšo perspektivo, ki vedno znova osuplja in osvobaja.
Se pa to redko zgodi ob prvem branju – še posebej, če nam ozadje indijske kulture ni domače. Zanimive vidike odpirajo številni komentarji modernih interpretov, kot so Mahatma Gandhi, Šri Aurobindo, Svami Jogananda in Svami Šivananda ter klasični staroindijski komentarji Šankaračarje, Ramanudže in Abhinavagupte. Prav zadnji, ki izhaja iz tradicije kašmirskega šivaizma, je izjemen dragulj, ki pa je zaradi specifičnih zgodovinskih okoliščin malo poznan. Skozi Abhinavaguptov pogled Bhagavadgita zažari v povsem sveži luči: ta osvetljuje svt(l)ost sveta, ki se razkrije kot nedualno božanski …
K radostnemu potapljanju v Bhagavadgito in komentarje se vračam že vse odraslo življenje (dobrih 20 let). Srečevanje z njeno modrostjo je zame neprecenljivo. Vodi me skozi pokrajine notranjih stanj, ki so brez zanesljivih vodnikov izmuzljiva ter skozi življenje z vsemi izzivi, ki jih prinaša.
Večkrat ste me že prosili, da bi se skupaj odpravili na raziskovanje Bhagavadgite in zdaj čutim, da je čas pravi za to! Za vas bom skrbno pripravila najlepše in najbolj navdihujoče bisere iz različnih različic izvirnega besedila, raznolikih komentarjev ter osebnih prebliskov.
Posnetek uvodne ure:
Popotovanje bo potekalo v obliki srečanj v živo preko Zooma, dostopni pa bodo tudi videoposnetki srečanj (preko YouTube) in zvočni posnetki (preko SoundCloud). Udeležba na uvodni uri je brezplačna, se je pa zanjo potrebno prijaviti po e-pošti: [email protected]
Srečanja v živo preko Zooma: četrtek 20:00 – 21:00 (+ pogovor in deljenje vtisov do 30 min – pogovori z udeleženci se ne snemajo); pričetek 21. 4. 2022
Cenik
– spletni komplet: srečanja v živo preko Zooma + dostop do posnetkov: 80 Eur*
– samo udeležba na spletnih srečanjih v živo: 60 Eur*
– samo dostop do posnetkov: 60 Eur*
* Za udeležence tečajev Joga – pot navznoter: Igrivost velja 30% popust! Cenik s popustom:
– spletni komplet: srečanja v živo preko Zooma + dostop do posnetkov: 56 Eur*
– samo udeležba na spletnih srečanjih v živo: 42 Eur*
– samo dostop do posnetkov: 42 Eur*
Če bi vas tečaj zanimal, pa vam trenutne okoliščine ne omogočajo takšnega finančnega zalogaja, mi, prosim, sporočite in dogovorili se bomo za prispevek v za vas neobremenjujoči višini. Srčno želim, da bi bile te navdihujoče vsebine dostopne vsem, ki vas kličejo!
Prijave in dodatne informacije po e-pošti: [email protected]

O meni
Z jogo sem se začela ukvarjati pred več kot dvajsetimi leti, pri šestnajstih. Pri devetnajstih letih me je ljubezen do tradicionalnega indijskega izročila pripeljala na pot Biharske šole joge. Dvanajst let sem se učila pri indijski učiteljici Swami Vishwashakti Saraswati v ljubljanskem Tara Yoga Centru, kjer sem opravila tudi triletni učiteljski tečaj. Večkrat sem po nekaj tednov prebivala v indijskih ašramih in se udeležila številnih mednarodnih srečanj ter izobraževanj. Skoraj desetletje sem pod vodstvom Swami Vishwashakti jogo tudi poučevala na različnih tečajih za odrasle in otroke.
Leta 2015 sem stopila na samostojno jogijsko pot in zasnovala tečaje Joga – pot navznoter.
Pri Joga združenju Slovenije sem registrirana kot Izkušena registrirana učiteljica joge z opravljenim naprednim učiteljskim izobraževanjem (IRJU 600).
Ker me je od nekdaj zanimala tudi indijska filozofija, zgodovina in kultura joge, sem dodiplomski študij filozofije in primerjalne književnosti na Filozofski fakulteti v Ljubljani zaključila z diplomsko nalogo “Bhagavadgita med književnostjo in filozofijo”, za katero sem prejela fakultetno Prešernovo nagrado. V okviru doktorskega študija (doktorirala sem aprila 2018) sem raziskovala filozofijo in mistično izročilo kašmirskega šivaizma. Na Oddelku za azijske študije Filozofske fakultete UL sem tri leta (2018-21) kot asistentka sodelovala pri izvajanju izbirnega predmeta Kultura Indije.
Zgodovino in filozofijo joge poučujem na učiteljskih tečajih joge in v okviru samostojnih predavanj.
V poučevanju joge, meditacije in filozofije teoretsko znanje povezujem s praktičnimi izkušnjami.
Jogijska pot je zame pot raziskovanja, ki se nikoli ne konča, vsak korak na njej pa je svež in nov.