“Občutek imam, kot da sem že štiri tedne na dopustu!” sem vzkliknila po kratkem oddihu na Siciliji prejšnji teden. Brž je minilo – po drugi strani se je pa tooooolikoooo zgodilo. Kljub primanjkljaju spanca sem se po zgolj štirih dneh počutila napolnjeno in spočito.
Ob tem sem se spomnila na teorijo o sedmih vrstah počitka, ki se mi zdi zelo smiselna. O tem v knjigi Sacred Rest piše Saundra Dalton Smith, zdravnica interne medicine, ki se posebej posveča veliki tegobi sodobnega časa: izčrpanosti.
Ko čutimo, da smo utrujeni, pravi, je potrebno najprej ugotoviti, za kakšne vrste utrujenost sploh gre, da si privoščimo ustrezne vrste počitek. Se ti je kdaj zgodilo, da si kar dosti počival_a, pa je bil potem občutek še slabši, kot bi bil_a še bolj utrujen_a?
Mogoče bi potreboval_a drugačen počitek! Naj ti bo spodnji zapis v spodbudo, da lažje prepoznaš, kakšen počitek te bo napolnil.
Fizični počitek
Pasivni: Ob besedi “počitek” pomislimo večinoma na to – na spanec ali mirovanje, ležanje na kavču, na plaži, v viseči mreži … Dovolj kakovostnega spanca in po potrebi krajši počitki tudi tokom dne, to je vsekakor nujno, da si lahko organizem odpočije in se regenerira. Vendar strokovnjaki za motnje spanja ugotavljajo: da bi lahko dobro spali, moramo biti že pred spancem primerno spočiti! Kaj to pomeni? Organizem mora biti v dovolj sproščenem in uravnovešenem stanju, da bo proces spanja potekal nemoteno, da bomo spali globoko, sanjali sladko (sanjanje je zelo pomembno za ohranjanje psiho-fizičnega zdravja) in se prebudili polni sveže moči. Prav k temu ravnovesju in celostni dobrobiti pa prispevajo druge oblike počitka.
Aktivni: Pomeni dovolj gibanja (po možnosti v naravi na svežem zraku), primerno telesno dejavnost, ki nas obenem poživi, okrepi, dobro “prezrači” in nam požene kri po žilah, po drugi strani pa nas sprosti, umiri, razbremeni. Kadar se počutimo “postano” od preveč sedenja ali dela v prisilnih položajih, je fizična aktivnost, tudi če se nam “ne ljubi” (ali še posebej takrat!), najboljša izbira, s katero bomo prispevali tudi k veliko kvalitetnejšemu spancu.
Mentalni počitek
Pasivni: Ljudje smo danes večinoma mentalno preobremenjeni: živimo sredi poplave informacij, ki jih morajo možgani stalno procesirati. Zato si je zelo pomembno zagotoviti tudi čas in možnost, da damo “možgane na off”. Ker je to pogosto lažje reči kot storiti, se je pomembno zavestno učiti veščin “izklapljanja”, umirjanja divjega miselnega toka, pri čemer je lahko v veliko pomoč tudi celostna joga in meditacija.
Aktivni: Enako (včasih še bolj) pomembno pa je tudi, da znamo možgane “vklopiti”! Da si zagotovimo kakovostno mentalno in intelektualno stimulacijo, karkoli za nas to pomeni – glede na osebnostne preference in način življenja. Zame je to branje zanimivih knjig, ki mi dajo misliti in odpirajo nova obzorja 📚
Senzorni počitek
Pasivni: Naš organizem je v sodobnem svetu stalno bombardiran z močnimi senzornimi vtisi: z mestnim hrupom, s cingljanjem in bliskanjem elektronskih naprav, z oglasnimi sporočili, ki kličejo po naši pozornosti … To povzroča stanje čutne hiperstimulacije, ki je zelo izčrpavajoče. Od vsega tega si je treba odpočiti z odmikom v mir, tišino, naravo.
Aktivni: Globoko pa nas odpočije tudi, ko se “nahranimo” z blagodejnimi čutnimi vtisi. Ko naš pogled počiva na prizorih, ki nas umirijo ali vzradostijo; ko poslušamo priljubljeno glasbo ali kaj drugega za nas blagozvočnega; ko smo v stiku s čudovitimi vonji in okusi; ko naša koža kar prede ob prijetnem stiku, dotiku …
Kateri počitek bi ti prijal?
Vabim te, da se za hip umiriš, morda zapreš oči, zavestno občutiš svoje telo, spremljaš dih …
Kaj začutiš? Katera oblika počitka bi ti prijala?
Kako lahko v prihodnjih dneh urediš, da si privoščiš (vsaj kratek) oddih od tistega, kar te prazni in izčrpava in si podariš priložnost za stik s tistim, kar te polni in navdihuje?
Prihodnjič pa v Navdihovalnici še o drugih oblikah počitka: čustvenem, družbenem, ustvarjalnem in duhovnem!