Vsako sredo 19:15 – 20:45 v Ubrani dvorani (Celovška 55, Ljubljana)
začetek: 20. septembra 2017
trajanje: 12 srečanj (zaključek predvidoma 13. decembra 2017)
PRIJAVE po elektronski pošti. [email protected]
Z jesenjo 2017 stopam(o) v tretje šolsko leto, ko se družimo na tečajih Joga – pot navznoter. V tem času vas je na redne tedenske tečaje in vikend delavnice ter predavanja veliko prišlo, nekaj odšlo, nekaj ostalo, ob srečanju z vsakim pa se vprašam: kaj vam lahko (še) dam? Kaj od tega, kar sem, znam in počnem, bi vas lahko navdihovalo in vam pomagalo skozi naporne ali lepe (ali oboje hkrati) dni?
V preteklih dveh letih smo na predavanjih Poglobitev razumevanja joge “obdelali” zgodovino joge od indske kulture do sodobnih dni, s predavanji sem tudi gostovala v različnih joga centrih in na učiteljskih tečajih. Naši skupni razmisleki, izkušnje in spoznanja so se sešteli tako, da se mi je te dni (čisto natančno med nedeljsko večerno meditacijo ob gayatri mantri, ki je moja redna osebna praksa) porodila tale zamisel: oblikovati program, ki bi vseboval spoznavanje filozofij (v množini, ker so zelo raznolike) jogijskih tradicij v najširšem pomenu besede (“joga” tradicionalno namreč pomeni tako tehnike za doseganje višjih duhovnih stanj kot tudi ta stanja sama, poleg tisočerih oblik joge s hinduističnim ozadjem bi zato vključila še budistična izročila, tudi nekaj malega japonskega zena in kitajskega daoizma) na način, ki je lahko navdihujoč tukaj in zdaj, ob tem pa bi okušali različne metode koncentracije, ki vodijo v meditacijska stanja – od zgolj sedenja in opazovanja diha do petja manter, vizualizacij in kompleksnih muder. Pa tudi ne bomo samo sedeli – vključili bomo tudi meditacijsko hojo (zgodnjebudistično izročilo beleži veliko primerov meditantov, ki naj bi razsvetljenje dosegli prav med hojo) in ležanje (v tehnikah laya yoge se stapljanje z neskončnim dosega v ležečem položaju, ena od krasnih meditacij je jogijsko zrenje v nebo …).
Na sodobnih tečajih joge je praksa meditacije pogosto izrinjena, saj so prvenstveno telovadno naravnani, na tečajih meditacije pa se ponavadi učijo metode po zgolj enem od sistemov. Osebno me je zelo obogatilo prav srečevanje z različnimi tradicijami, idejami, učitelji in pristopi – tako v teoriji (skozi akademski študij indijskih filozofij) kot v praksi. To bi želela po najboljših močeh deliti s tistimi, ki bi vas zanimalo.
Da si boste lažje predstavljali, kako si vse skupaj zamišljam, pripisujem še predviden program prvih treh srečanj:
- Ahimsa (nenasilje) in maitri/metta (ljubeča naklonjenost) kot temelja joge
– pojmovanje in pomen ahimse v džainizmu, budizmu in klasični jogi
– metta v zgodnjebudističnem izročilu
– sodobna praksa ljubeče naklonjenosti/prijaznosti (ang. loving kindness) in izsledki znanstvenih študij o njenih učinkih
– metta kot meditacijska praksa (vodena meditacija)
– tehnike kultiviranja ljubeče naklonjenosti v vsakdanjem življenju - Mantra om v teoriji in praksi
– mantra om: skupna točka različnih jogijskih tradicij skozi čas
– vedska filozofija svetega zvoka
– upanišadska učenja o mantri om
– različni načini uporabe mantre om v meditaciji - Dih: pesem življenja, sidrišče pozornosti
– izbrane misli o dihu iz različnih jogijskih izročil
– pozornost na dih v meditaciji in vsakdanjem življenju
– prisluhniti božanskemu zvenu diha: meditacijsko ujjayi dihanje in mantra so-ham
V nadaljevanju bi program oblikovala v skladu z vašimi željami, interesi in predlogi.
Cenik:
– celotni 12-tedenski sklop: 120 Eur
– 4 obiski (kadarkoli tokom tečaja): 50 Eur
– posamični obisk: 15 Eur (12 Eur za udeležence katerega od tečajev Joga – pot navznoter)